När Norrköpings Konstmuseum öppnade 1946 möttes besökarna av Nils Wedels stora väggmålning Konsternas intåg. Verket täcker omkring 70 kvadratmeter och följer museets trapphall över tre våningar. Det är också en målning som bokstavligen behöver upptäckas bit för bit – trappans placering gör att hela kompositionen aldrig går att överblicka på en gång.
Titeln Konsternas intåg ger en ledtråd till hur Wedel har byggt upp motivet. Olika konstformer tar plats och rör sig genom bilden. Längst ner finns de äldre konstarterna, bland annat keramiken, medan andra uttryck träder fram längre upp, bland annat måleriet och den klassiska musiken.
För den stora utsmyckningen använde Wedel den teknik nawax som han själv utvecklat. Temperamåleri på linneväv kombinerades med vax som smältes in i färgen och fästes mot väggen. Tekniken gav honom möjlighet att arbeta i stor skala och skapa en yta där färg, form och material samspelar.
Men titta också lite närmare på målningens nedersta delar. Där finns några finurliga detaljer. Museichefen Aron Borelius, som beställde verket, har fått ett eget avtryck i målningen: ett par galoscher märkta med initialerna A B. Intill står ett paraplyställ med ordet Nawax är målat på sidan – en liten detalj som knyter an till den teknik Wedel använde för att skapa hela utsmyckningen.
Så även när man inte kan se hela Konsternas intåg på en gång finns det gott om detaljer att upptäcka på vägen genom trapphallen.

Kontakt
Aldís Hoff
Intendent offentlig konst
Projektledare konsten Inre hamnen
aldis.hoff@norrkoping.se
011-152608, 0730-78 20 11

