Luftslottet

13 februari–28 augusti 2016

Amara Por Dios, Bigert & Bergström, Olle Bonniér, Johanna Byström Sims, Åsa Cederqvist, Jacob Dahlgren, Sara-Vide Ericson, Jens Fänge, Annika von Hausswolff, Erik Hedman, Matti Kallioinen, Katarina Löfström, Janina Nilsson, Bella Rune, Liv Strand, Ruben Wätte, Bengt O Österblom

Luftslottet är en utställning som handlar om luft, drömmar och fantasivärldar. Utställningen bygger på en längtan efter att hitta vår inneboende kreativitet och påhittighet. Förhoppningen är att Luftslottet gör oss nyfikna, triggar vår fantasi och uppmuntrar till eget skapande.

För att visa hur obegränsat det konstnärliga uttrycket är har vi valt sjutton konstnärer som arbetar med vitt skilda material och tekniker. Några av verken lockar till skratt, men det finns också mörka och sorgliga verk. En del upplevs bäst genom interaktion medan andra manar till aktion. Några av konstnärerna har omvandlat vardagliga föremål till konst och därmed gett dem nya lager av betydelser.

Luftslottet kan ge oss en stunds andrum och tillgång till andra verkligheter där fantasin får fritt spelrum och där allt är möjligt. På så sätt skulle utställningen kunna ses som en flykt från den oroliga tid vi lever i. Men den kan också i sina enskilda delar vara en direkt kommentar till sam­tiden – till konsumtion och prestation, till kommunikation och alienation, till vår utsatthet och vår längtan.

Alla besökare kan själva bidra till utställningen genom att skriva på Drömväggen och genom att vara med att bygga en stor mobil i museets entré. Dessutom växer utställningen på nätet genom taggade bilder och en tävlingen Drömselfie på Instagram. Ta din bästa drömselfie i utställningen och tagga #drömselfie så är du med och tävlar om ett hemligt pris. Vinnaren koras i augusti.

Program görs i samarbete med Folkuniversitetet och Konstmuseets Vänner.
Produceras av Norrköpings Konstmuseum
Utställningskommissarie Johanna Uddén, frilanscurator och skribent

Länkar till konstnärerna:

Amara Por Dios http://www.amarapordios.com/

Bigert & Bergström http://www.bigertbergstrom.com/sv

Johanna Byström Sims http://www.johannabystromsims.com/

Åsa Cederqvist http://www.asacederqvist.com/

Jacob Dahlgren http://www.jacobdahlgren.com/

Sara Vide Ericson http://saravide.se/

Jens Fänge http://www.gallerimagnuskarlsson.com/artists/jens-f%C3%A4nge

Annika von Hausswolff http://www.annikavonhausswolff.com/

Erik Hedman http://erikhedman.com/

Matti Kallioinen http://kallioinen.tumblr.com/

Katarina Löfström http://www.katarinalofstrom.com/index1.asp

Janina Nilsson http://www.janinanilsson.com/

Bella Rune http://bellarune.com/

Liv Strand http://livstrand.com/

Ruben Wätte http://rubenwatte.com/